הכנסת רגל בזמן פניה - פורומים - פריפלייט 
שם משתמש:

סיסמא:

הירשם
באתר 679 גולשים:
679 אורחים ו-0 חברים!
   לחץ כאן על מנת להפוך את פריפלייט לעמוד הבית   לחץ כאן להוסיף את פריפלייט למועדפים   צפה והשתמש ב-RSS 2.0   טימספיק סימולטורים פריפלייט
עמוד הבית פורום סימולטורים גלריה הורדות סימולטורים מדריכים סימולטורים טייסות פעילות חנות קהילתית

פורום סימולטורים פריפלייט

פורום טייסות     לארכיון הפורום

חוקי הפורוםחוקי הפורום  חיפושחיפוש  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   התחברהתחבר

עמוד ראשי -> אי אל 2 -> הכנסת רגל בזמן פניה

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
Hedgehog
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הצטרף בתאריך: May 14, 2006

הודעהנשלח: 13:59 ,5 אוגוסט 2006, שבת    כותרת הודעה: הכנסת רגל בזמן פניה תגובה עם ציטוט

בעקבות הדיון על האילוץ שנוצר מדי פעם ב VPN לטוס על דו-כנפיים, היה לי דיון מענין עם דן. אני הרגשתי שבדו-כנפיים הרבה יותר מורגש הצורך בשימוש בהכנסת רגל בזמן פניה בניגוד לאחרים שבהם ניתן "להחליק" את זה ולעבוד רק עם הסטיק.
דן טען שזה בעיקר בגלל הטורק. אני לעומת זאת זוכר תיאור בספר שסיבוב במטוס הוא די דומה לסיבוב באופניים - כלומר יש צורך גם בהטייה הגוף (כנפיים במטוס) וגם בהפניית הכידון כדי לשמור על מסלול (הגה כיוון במטוס) ושזה בעיקר איזון של כוחות צנטריפוגלים ולא ממש טורק.

רעיונות ?
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
Twister
מדריך בית ספר לטיסה
מדריך בית ספר לטיסה

הצטרף בתאריך: 01/09/2005

הודעהנשלח: 15:42 ,5 אוגוסט 2006, שבת    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תשים לב שכיוון הכנסת הרגל הוא לא תמיד פנימה לפניה. במטוס עם טורק ימינה (מנוע מסתובב שמאלה, נגד כיוון השעון), הכדור יראה החלקה ימינה גם בפניה ימינה וגם בפניה שמאלה. כלומר, תצטרך להכניס רגל פנימה בפניה ימינה ורגל החוצה בפניה שמאלה. פשוט תבדוק את זה בסימ'.

אם היה מדובר בכוח צנטריפוגלי היית צריך להכניס רגל החוצה (כן, החוצה!) מהפניה בכל פניה. נימוק:
הכוח הצנטריפוגלי הודף אותך החוצה מהפניה, לפי ההסבר שלך, ולכן יוצר החלקה *החוצה* מהפניה. כלומר, האף של המטוס מכוון לנקודה פנימית יותר בפניה מאשר וקטור התאוצה שלו -> המטוס מחליק החוצה מהפניה ואתה תראה החלקה שמאלה בפניה ימינה והחלקה ימינה בפניה שמאלה. כדי לתקן את ההחלקה יש להתאים את כיוון המטוס לכיוון וקטור התאוצה. את זה אפשר לעשות רק על ידי הזזה של האף אל וקטור התאוצה, מה שאומר דחיפה של רגל החוצה.

צוות ניהול ראשי - פריפלייט
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס
Ori
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jun 24, 2006

הודעהנשלח: 17:02 ,5 אוגוסט 2006, שבת    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

למיטב ידיעתי - בפניה (נאמר שמאלה) יש יותר גרר על כנף ימין מאשר על שמאל. זה בגלל שהיא החיצונית לסיבוב ולכן עוברת דרך ארוכה יותר מה שגורם למהירות האוויר עליה להיות גבוהה יותר (בסופו של דבר המטוס הוא גוף אחד). המהירות הגבוהה יותר מובילה לגרר גבוה יותר ומכאן קצרה הדרך להטיית האף החוצה - כלומר מעט ימינה. כדי לנטרל אפקט זה מכניסים רגל שמאל. קצת.

עכשיו איפה ההגיון לדו כנפי? ובכן, דו כנפי משמע גרר כפול מאשר בחד כנפי - ומכאן הטיית אף חזקה יותר החוצה. ולכן צריך להכניס את הרגל יותר עמוק קורץ

יש לכם פדלים? המלצה? איזה? תודה!
חזור למעלה
Hedgehog
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 17:42 ,5 אוגוסט 2006, שבת    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

האמת נכון, הרגשתי במספר מטוסים שכן יש צורך בתיקון בפנייה לכיוון אחד, אבל כמעט אין שום צורך בכיוון ההפוך ולפעמים זה אפילו הורס!! לא קישרתי את זה עם כיוון סיבוב הפרופלור, כי הנחתי שבמהירות טיסה הטורק פועל רק על ציר הגלגול ולא על הסבסוב.

אני די משוכנע שהאפקט הזה מתחזק עם התחזקות המנועים. כלומר בדו-כנפיים שהם בעלי המנועים החלשים ביוותר בסים יש צורך לתקן לשני הכיוונים כי הטורק חלש. גם בזירו המוקדמים.

יש גם כנראה חשיבות למהירות בכניסה לסיבוב ומידת ההטיה - יש מצבים שאפילו צריך לתקן הפוך רק כדי למנוע "נפילה" של האף פנימה לתוך הסיבוב - כשהמטוס איטי וההטיה גדולה צריך לתת לפעמים רגל נגדית רק כדי להחזיק את האף על האופק.

המלצה שלי על פדאלים - Simped Vario של Hofmann. פשוט מעולים. אין לי מילה אחרת. יקרים בטירוף לצערי עכשיו כשעברו ליורו. פעם המחירים היו ממש סבירים.
חזור למעלה
Twister
מדריך בית ספר לטיסה
מדריך בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 22:42 ,5 אוגוסט 2006, שבת    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אגב, הבחור שמייצר אותם כרגע חולה למרבה הצער, אז הם לא זמינים (Simped).

יש כמובן את CH שנחשבים מאוד מומלצים, אבל דווח על בעיות שבירת ביצים (הפדאלים מאוד צרים).

עוד מעט אמורים לצאת פדאלים של סאיטק שהם רחבים יותר בצורה משמעותית. ממש בשבועות הקרובים עד כמה שאני זוכר.

חזור למעלה
xcom
מדריך בית ספר לטיסה
מדריך בית ספר לטיסה

הצטרף בתאריך: Jan 01, 2006

הודעהנשלח: 8:31 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אפרופו אופניים שמוליק...
ישנם מספר מצומצם של מתחרי אופנעי מירוץ ,שהם הצמרת של הספורט וביניהם וולנטינו רוסי (אחד האופנענים הטובים בעולם) שבכניסה לסיבוב חד נותנים כידון לכיוון ההפוך בזמן ההשכבה של האופנוע ובכך משיגים סיבוב יותר טוב.
אני לא רוצה להיכנס לפרטים הטכניים שבאופנעים בעיקר כי לי מושג... אבל זה בדיוק המצב באוויר.

בזמן סיבוב, המנוע נמשך לתוך הסיבוב ואפקט נוסף שנקרא כח הכבידה מוריד לנו אותו לתוך הסיבוב עצמו. בגלל שאנו טסים במטוסי בוכנה נוצר לנו אפקט נוסף.. טורק, פיתול שיוצר המנוע המסתובב במהירות. בסיבוב איטי עם מהירות גבוהה בקושי נרגיש בהבדל בגלל שהעומס על הכנפיים קטן ומהירות האוויר הזורם בהן מספיק כדי לפצות. מכך שברוב המטוסים הדו כנפיים הטסים במהירות איטית יחסית נאלץ להשתמש בהגה כיוון בצורה משמעותית כדי ליישר את ווקטור כיוון המטוס עם אף המטוס ובכך להרוויח אנרגיה.

עכשיו הטריק האמיתי הוא להפעיל את פעולת הגה הכיוון עם מטוסי מלחמת העולם השניה המודרניים בזמן קרב צמוד וברגישות גבוהה.
שוב כמו באופנועים שימוש בטכניקה הזאת הוא מסוכן מכיוון שאנו על הגבול הדק של איבוד שליטה על המטוס שתלוי כולו בכמות הרגל שאנו מכניסים/מוציאים ,במהירות האוויר הזורם בכנפיים ובזווית הטיית המטוס.

בהצלחה מחייך
חזור למעלה
Hedgehog
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 9:01 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

חולה ? וואי וואי, הוא חייב להבריא. חייב. נאחל לו בריאות טובה ואריכות ימים. אני מפנטז על הדגם החדש שלהם עם הברקסים ו USB.

לינק של הסאיטק: http://saitekusa.stores.yahoo.net/proflrupe.html. כתוב שם "אוגוסט".

לגבי ההיגוי ההפוך באופנועים - לדעתי מדובר על משהו שנעשה חלקיק שנייה לפני הכניסה לסיבוב ולא כחלק מהסיבוב עצמו וזאת רק כדי לקבל את ההשכבה היותר מהירה. משהו בדומה למה שאנחנו קוראים unloading שנועד להקל על הגלגול. בזמן הסיבוב אני משוכנע שהכידון מופנה פנימה, אחרת הם יאבדו מגע עם המסלול ויתהפכו. נדמה לי שאת התמרון "המציא" רוכב בשם קווין שוואנץ בשנות ה 80'.

עכשיו חזרה לדיון - שאלה היפוטתית - מה קורה בדאון? שם אין טורק, אז אין צורך בראדר?
מה לעומת זאת בסילונים?
מה עם דו מנועיים שבהם הטורק מתבטל בגלל סיבוב מנוגד ?
אולי הכי פשוט שאני אעשה כל מיני נסיונות. מה הדרך הכי ברורה לוודא שהסיבוב מאוזן ? רק המחוון בתא ?

הדיון הזה מאוד מעניין מבחינתי. אני לומד מהדברים האלה המון.
חזור למעלה
Twister
מדריך בית ספר לטיסה
מדריך בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 12:26 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

המחוון בתא הוא הדרך הכי טובה לוודא שהפניה מתואמת - שאין החלקה.

בסילוניים, דו מנועיים ודאונים הטורק לא מתבטא ולכן אין צורך להכניס רגל.

חזור למעלה
Shnizel
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: 21/06/2005

הודעהנשלח: 13:39 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שמעתי על כמה אנשים שיצרו פדאלים ביתיים והלך להם יופי.. =] בכל מקרה אני הולך לעבוד על כל הסיפור של ההגה כיוון זה דיי חדש לי... מר. ירוק

!No Shnizel?No B&Z
Pilot that counts on missiles will die by the gun
חזור למעלה
Hedgehog
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 14:06 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

Shnizel כתב:
שמעתי על כמה אנשים שיצרו פדאלים ביתיים והלך להם יופי.. =] בכל מקרה אני הולך לעבוד על כל הסיפור של ההגה כיוון זה דיי חדש לי... מר. ירוק

אחד הפרוייקטים הכי נפוצים שראיתי זה לקחת פדאלים של CH, שנחשבים לצרים מדי כמו שאומר דן, ולהרחיב אותם באופן מלאכותי ע"י תוספות. אני חושב שיש אפילו "ערכה" לזה. זה מאפשר את השלב הבא שנחשב למבוקש והוא הארכת הסטיק והצבתו בין הרגלים.

יש המון מאמרים בפורום של יוביסופט על הנושאים האלה. בהצלחה. תשלח תמונות כשזה יהיה בנוי.

ד"א, אחת ההמלצות שאני זוכר לגבי למה שווה להשקיע בפדאלים הייתה היכולת לתת דווקא היגוי הפוך ולייצר תנועה "לא נורמאלית" במרחב שאמורה לבלבל מאוד אויב שיושב על ה 6. עדיין לא הצלחתי לגרום דבר כזה לאף אחד, כי בד"כ עבודה חזקה עם פדאלים יוצרת גרר מאוד גבוה ואובדן מהירות חד שגורם לי רק צרות. אבל אני עובד על זה מחייך

אם המלצתי בעבר על שיפור הכיול על צירי הסטיק, אני עוד יותר ממליץ על כיול הרגישות בפדאלים. יש כמה דגמים שההיענות שלהם היא לא לינארית, ויש צורך לפצות על זה בעזרת כיול פנימי כדי לקבל את הרגישות הרצויה. זה הכי עוזר כשצריך לתת את הכיוון הקטנצ'יק הזה שדרוש בשביל להשחיל עוד כמה פגזים לתוך המטוס שלפניך אם אתה בתנועה יחסית אליו. יוצר מעין קשת יפה של פיזור קליעים על המסלול שלו. זה אפילו עוד יותר מורגש בזמן strafing.
חזור למעלה
Ori
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jun 24, 2006

הודעהנשלח: 14:46 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לגבי האפקט בדאון - אתה טסת בדאון? על סמך מה אתה אומר שלא צריך להכניס רגל?

אז אני טסתי מספר פעמים בדאון. על החופה מקדימה מודבק חוט קצר. החוט משמש למעשה במקום האוויוניקה בתא. אם החוט ישר - הפניה מתואמת היטב.
וכן, גם בדאון צריך להכניס רגל עם כיוון הסיבוב כדי שהפניה תהיה מתואמת.
עכשיו, איפה ההסברים המעמיקים על הטורק? טורק נותן רק גילגול!!!

ו...תודה על הלינק לפדלים של SAITEK.
חזור למעלה
Hedgehog
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 15:01 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אז ממה שאני מבין פה, זה שהאפקט תמיד קיים, ואולי לפעמים בגלל טורק הוא מתקזז לכיוון מסוים, ולא לשני.
חזור למעלה
ViFF
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: 23/07/2005

הודעהנשלח: 15:04 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תמיד צריך להכניס רגל לכיוון הגלגול, בכל סוג מטוס, בין אם ממונע או דאון.

מהרגע שמזיזים את משטחי המאזנות נוצר אפקט אווירודינמי שנקרא adverse yaw effect.
האפקט נוצר בגלל שבכנף שהמאזנת יורדת (כנף עולה) יש יותר גרר מהסוג של induced drag שהוא תוצאה של הגדלת העילוי בגלל יצירת camber יותר עמוק. אותה כנף מייצרת יותר גרר, ומושכת את חרטום המטוס הפוך מהכיוון שמגלגלים אליו.

לדוגמה:
טייס רוצה לפנות ימינה, אז הוא לוקח סטיק ימינה לגלגול. מאזנת ימין עולה למעלה, מאזנת שמאל יורדת למטה. בכנף ימין יש פחות עילוי, אז היא נופלת, וגם הגרר קטן. בכנף שמאל יש יותר עילוי אז היא עולה למעלה וגם הגרר בכנף שמאל גדל.

גרר כנף ימין קטן + גרר כנף שמאל גדל = נטייה של האף שמאלה, למרות שכיוון הגלגול הוא ימינה.

לאחר שגילגלנו לזוית פניה הרצויה, וניטרלנו את המאזנות (וגם זה לא תמיד נכון כי בכל מטוס יש זוית דיהדרלית בין הכנפיים שגורמת למטוס לשאוף חזרה לטיסה אופקית), אז כמות הרגל שצריך להחזיק במהלך הסיבוב משתנה בהתאם לסוג המטוס ושאר הכוחות שפועלים עליו בזמן טיסה.

בגדול מה שאני מנסה לומר זה שכשרוצים לבצע פנייה מתואמת ללא החלקות, יש הבדל בין כמות ההגה כיוון שצריך "להכניס" (במהלך הגלגול) לבין כמות הרגל שצריך "להחזיק" (במהלך הפנייה עצמה).

VIFF
חזור למעלה
Twister
מדריך בית ספר לטיסה
מדריך בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 16:17 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

Ori כתב:
לגבי האפקט בדאון - אתה טסת בדאון? על סמך מה אתה אומר שלא צריך להכניס רגל?

התייחסתי להשפעת ה-torque בזמן הפניה ולא בכניסה לגלגול. אלה שני אפקטים נפרדים. מה ש-viff אומר על הכנסת רגל עם כיוון הגלגול חדש לי אבל בהחלט מסתדר.

חזור למעלה
Hedgehog
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הודעהנשלח: 17:35 ,6 אוגוסט 2006, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ואני משום מה הייתי בטוח שהכנסת הרגל נעשית רק אחרי שהמטוס בפנייה, ולא בזמן הגלגול לפנייה. שזה נועד לתקן איזה שהן תופעות שנוצרות רק כשהמטוס כבר מסתובב. כמו שצריך למשוך טיפה בסטיק, או להגביר מצערת קצת, כדי לא לאבד גובה.

האם הכנסת רגל בזמן הגלגול לא תגרום ל"החרפת" הגלגול ?
הרי אם סתם נותנים ראדר בזמן טיסה, האף אמנם פונה לכיוון זהה, אבל אח"כ המטוס מתחיל לגלגל לאותו צד גם בלי סטיק. לא יודע מה ההסבר לתופעה, אבל זה בהחלט קיים.
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> אי אל 2 כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 2

עבור:   
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה

ניווט מהיר
דף הבית
פורומים
גלריית התמונות
גלריית הסרטונים