דיון הטקטיקות - פורומים - פריפלייט 
שם משתמש:

סיסמא:

הירשם
באתר 651 גולשים:
650 אורחים ו-1 חברים!
   לחץ כאן על מנת להפוך את פריפלייט לעמוד הבית   לחץ כאן להוסיף את פריפלייט למועדפים   צפה והשתמש ב-RSS 2.0   טימספיק סימולטורים פריפלייט
עמוד הבית פורום סימולטורים גלריה הורדות סימולטורים מדריכים סימולטורים טייסות פעילות חנות קהילתית

פורום סימולטורים פריפלייט

פורום טייסות     לארכיון הפורום

חוקי הפורוםחוקי הפורום  חיפושחיפוש  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   התחברהתחבר

עמוד ראשי -> פאלקון 4.0 -> דיון הטקטיקות

שליחת הודעה חדשה   ההודעה נעולה. אינך יכול לכתוב תגובות או לערוך את ההודעה, אם אתה כתבת אותה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
sugar234
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Dec 18, 2015

הודעהנשלח: 15:49 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: דיון הטקטיקות תגובה עם ציטוט

שלום. שמי ירין, מוכר יותר כמפקד טייסת 110 הישנה בכינוי Fox2inbound. חשבתי לפתוח פה דיון מקצועי לגבי טקטיקות ב-3 רמות שונות.
- מנהלתי (דברים הקשורים במבנה עצמו, בנהלים ובדברים מחוץ לקרב עצמו שהן חלק ממה שנקרא טקטיקה למשל תדלוק אווירי).
- מבצעי קרבות אוויר, יירוטים
- מבצעי אויר קרקע

מטרת הדיון להביא פה את כל הרעיונות שעולים לכולם גם אם בוצעו בעבר גם אם רק במחשבה - ולראות כיצד אפשר להשתפר ולשפר את הרמה בארץ (שהיא בסדר... לא חלילה לפגוע או משהו אבל יש תמיד לאן לשאוף).

מנהלתי

מבנים

אני אתחיל עם הרמה המנהלתית - לגבי סוגי מבנים, לכולם ידוע שיש מבנה להגנה ויש מבנה להתקפה. אבל בסימולאטור יש המבלבלים לחשוב שמבנה מסוים הוא קבוע. לדוגמא שמבנה להגנה זה זוג מטוסים שטס מקביל (על אותו קו). מבנה להתקפה הוא מבנה מדורג. אז ראשית כל בתחום המבנים יש המון מה לייעל לסדר ולתקן טעויות של שנים. ואני אנסה לפרט כמה שיותר ולשבור פה מיתוסים של המון שנים שהתרגלנו אליהם.
המטרה לשמה נקראים המבנים להתקפה ולהגנה הם כי הם לא מדורגים והם לא חזיתי. הם משתנים לאותו מצב.
בקרבות אוויר שמדברים על מבנה להגנה מדובר על מבנה מדורג. מדוע? כדי שמספר 1 יבצע את היירוט, ומספר 2 יהיה מאחוריו ויוודא שאף אחד לא מנסה ליירט את המטוס המיירט (מס' 1).
חלוקת התפקידים היא 1 מיירט - 2 מגן. 2 מגן? אז נקרא לזה מבנה להגנה.
בקרבות אוויר כשמדובר על מבנה להתקפה - אנחנו מדברים על מבנה חזיתי (2 המטוסים על אותו קו). הוא נקרא מבנה להתקפה כי ממנו יוצאים לתקוף - למשל פולניה (מבוצעת ממבנה להתקפה) כי היא חלק מהיירוטים ההתקפיים.
בנושא היירוטים שלא קשור למנהלתי, אז יש חלוקה לשתי קטגוריות יירוט (התקפי והגנתי), וזה בדרך כלל קובע את סוג המבנה ליירוט. יירוט התקפי (פולניה) יידרוש מבנה להתקפה.

ועכשיו נשבור מיתוס - כשמגיעים לאוויר קרקע - מדובר בשפה אחרת. אין מבנה להתקפה ומבנה להגנה. יש מבנה לתקיפה. המבנה לתקיפה הוא צורת ההסתדרות של המטוסים לקראת התקיפה.
באוויר קרקע אין אפשרות למוביל להגיד - בואו נתקוף חזיתי או בואו נתקוף מדורג. מיקום המטוסים מוגדר כחלק מהתקיפה ולכן המיקומים ידועים מראש ואין התקפה או הגנה באוויר קרקע. יש אך ורק את מיקומי המטוסים (מבנה לתקיפה) שהוא קבוע מראש ולכן אין לו שם מוגדר בקשר. מן הסתם שהם יהיו חזיתיים או מדורגים או עורפיים אבל אין את ההגדרה של להתקפה או להגנה.

וכשמדובר ביותר מזוג?
אז פה יש הנחת יסוד שראיתי בכל הקלטות הטיסה ברשת של טייסות בארץ ובחו"ל שמבנה ברביעייה בהתקפה הוא שכולם מדורגים למוביל (2 מימין ו3 ו-4 משמאל או להפך).
המבנה הנ"ל נקרא מבנה להגנה ברביעייה. כאשר מדובר על זוג מטוסים ש-1 מיירט ו-2 מדורג אליו מגן עליו. אז פה זה אותו דבר רק ש-2 מגן על 1 מימין, 3 מגן על 1 משמאל, ו-4 מגן על כולם מאחור. איך שלא מסתכלים על זה כולם בהגנה עם המטוס האחר. זהו מבנה להגנה.

אז מהו מבנה להתקפה ברביעייה? נשאיר קצת משהו לקרבות אוויר...

מתי משתמשים בכל מבנה?
- מנהלתי - כהגדרה ואתם בוודאי יודעים מסרטונים של חיל האוויר או מלראות אותם טסים בשמי המדינה - כשהם טסים מחוץ לקרבות אוויר ומחוץ לתקיפות - הם נמצאים במבנה להגנה.
חיל האוויר החליט בהגדרה שלו - שכל המטוסים שמנווטים להם וטסים מהמראות עד למטווחים וחזרה יטוסו בשמי מדינת ישראל במבנה להגנה. מבנה להגנה יבטיח שהמטוסים יהיו מוגנים בכל עת.

- בקרבות אוויר המבנה נגזר כחלק מהיירוט - להגנה (מדורג) או להתקפה (חזיתי).

- ובאוויר קרקע מיקומי המטוסים מוגדרים ע"פ המבנה לתקיפה הספציפית.

ברגע שמסדרים זאת באופן כזה - אי אפשר לטעות בכל שלב איפה כל אחד צריך להיות, ולמה כל אחד נמצא במיקום שלו. אם יש בקשות מיוחדות בקשר למשל כמו שכל המטוסים עכשיו יהיו מדורגים לצד שמאל (כולל 3ו-4) אז המוביל יודיע בקשר "כולם לשמאל" ויציין מאיזו סיבה גם "נשר, כולם לשמאל בגלל ה-CTR".
במעברי מבנים, כל אחד מודיע מה הוא עושה "2 עובר שמאלה" "3 נשאר בשמאל" - "4 בשמאל".

קשר

כידוע יש 2 סוגי קשר במטוס. UHF ו-VHF. מתוך הקלטות טיסה בארץ ראיתי שקוראים להם בשמות אחרים ממה שבחיל האוויר והם נקראים UNIFORM ו-VICTOR. לחיל האוויר יש שמות אחרים, אבל זה לא נושא הפרק. נושא פרק הקשר הוא להגדיר נכון ומראש את חלוקת הערוצים לפתח את הנושא שממה שראיתי נמצא עדיין בחיתוליו. בנושא הקשר יש כל כך הרבה ללמוד מחיל האוויר, אז אני אתן את הדברים העיקריים.
בחיל האוויר יש לכל טייסת ערוץ ראשי. שנקרא "ערוץ הטייסת" - מוגדר כ-VICTOR 1.
מה עושה ערוץ הטייסת ומי מאזין עליו? במציאות כמובן שנמצא בערוץ הטייסת מפקדת הטייסת שכוללת בתורנות מישהו שמאזין (מפקד הטייסת, סמ"ט א, סמ"ט ב, קצין מבצעים ועוד מי שלוקח חלק בסבב. לפעמים יהיו טייסים שיאזינו ויעדכנו במידת הצורך). מתתי משתמשים בתדר הטייסת?
טוב בכל מצב שנדרש. למשל ניתן דוגמא.
רביעייה של מטוסי סופה מטייסת 201 ממריאה למשימה נגד רביעייה של מטוסי F-16 ברק מטייסת 110. הגדרות הקשר במטוסים גם לסופות וגם לברקים הם שה-UNIFORM נמצא על הבקרה, או הפיקוח, וה-VICTOR (לא על ערוץ הטייסת) נמצא על ערוץ הטיסה של המבנה.
במהלך הקרב ישנו ערוץ משותף לכולם. אבל אז עולה בעיה, נגיד הרביעייה של הברקים נתקלת בבעיה בהמראה, או שהסופות נכנסו לשטח אימון אחר בכלל ממה שנקבע לתרגיל - במקרים כאלה אתה כן צריך תקשורת עם הצד השני ולכן אתה חובר לערוץ הטייסת שלהם. למשל הסופות בשטח אחר - אפשר לעלות לערוץ טייסת 201 ולהגיד למפקד הטייסת שלהם ישירות "הרביעייה שלכם נמצאת בשטח אחר ממה שנקבע" ומפקד הטייסת אחראי לטפל ברביעייה ליצור איתם קשר ולהביא אותם לשטח הנכון. וכך הלאה - זהו שימוש אחד מיני רבים של ערוץ הטייסת. בסימולאטור הוא יכול לשמש למקרים שכל הטייסת עכשיו נמצאת באוויר ומתאמנת כמה מבנים - כולם על ערוץ הטייסת - חוסך כאב ראש כל תדרים וערוצים. ב-UNIFORM הבקרה, ב-VICTOR כל הטייסת על ערוץ הטייסת.

מהקלטות טיסה מהארץ בסימולאטור - אני לומד שהרבה מילים לא קיימות. אני יכול לתת לכם את האירועים אבל לא את השמות עצמם ... תנסו להמציא שמות לכל מיני אירועים למשל
- מטוס שנועל אותך (באנגלית נקרא SPIKED נדמה לי)
- קושי בלנעול מטרה (או שהוא עם משבשים או שפשוט אין עליו נעילה)
- מטוסי אויב באיזורנו (מאיזה טווח מסוים הבקר מודיע לך בשם קוד מסוים, נסו להמציא משהו דומה כי זה חשוב).
נועל אותי סוללת ס.א
וכך הלאה הרשימה ארוכה ומתארכת... כולל שמות לאיזורים למשל איזור מוכה טילים וסיטואציות כיצד להתמודד או איפה לטוס - כשהכל בשמות קוד שונים - מציע לאמץ זאת גם כאן . זה הופך את כל התקשורת המבצעית - למבצעית רלוונטית וחדה.

מבצעי קרבות אוויר
לגבי קרבות אוויר אני יכול לכתוב כאן ולהביא איורים ולחדד מפה עד הודעה חדשה קרוב ל-500 עמודים בכתב זעיר. אני לא יעשה זאת מטעמים ברורים - רק אגיד ואומר שפה אין דווקא חשיבות להיות קרובים לחיל האוויר - המלצתי היא לקחת את מה שחיל האוויר ככל הנראה עושה ממה שידוע לכולם כמו הפולניה, לשלב עם עוד אפשרויות מחילות אויר אחרים - ולתת פה מיקס שהוא איכותי ומדויק - זו גם מטרת הדיון כאן להביא תא דברים האלה מכם - לעלות רעיונות ולדון מה נכון ומה לא נכון וכיצד הכי טוב להתנהג בכל מצב.

הרמה בארץ בסימולאטורים וגם בחו"ל - רחוקה מאוד, זה הפער הכי גדול שיש בין הסימולאטור למציאות. בביצועי המטוס יש פער קטן יותר, ובחימוש פער קטן יותר, ובנהלי התנעה פערים קטנים, והפער הכי גדול והוא פשוט שמים וארץ הוא בתחום הזה - נסו לשתף מה שאתם יודעים, אני אתרום את חלקי הצנוע ככל שניתן.

בואו נשבור את הקופסא עוד - ונצא מחוץ לקופסא המקובעת של קרבות אוויר, אני יכול לעשות קצת סדר בקטנה בבלאגן שכן קיים ורץ בסימולאטורים.

יירוטים שהם התקפיים - ויירוטים שהם הגנתיים - הם אותו דבר בדיוק. השאלה מתי אתה עושה אותם ואיפה אתה עושה אותם - זה מה שיקבע אם הם הגנתיים או התקפיים ואני יעלה לכם כאן סוגיה מעניינת שאפשר לדון עליה .
פולניה הוא יירוט התקפי? הרוב המוחלט בעולם ובארץ יגיד "אכן כן"
ואם עכשיו מיגים חודרים את רמת הגולן - ובאים לתקוף את רמת דויד - ואני עושה משימת מניעת חדירה - הגנת שמי המדינה - האם הפולניה שלי מעל רמת דויד היא התקפית או הגנתית? ופה טמון כל ההתחלה של תורה שלמה שהיא רחוקה לחלוטין ממה שיש בסימולאטור בתפיסה של יירוטים וכיצד וכו'...

תראו - אני מכיר את הפולניה היטב, היא התפרסמה בגלל אולי השם שלה. (2 מטוסים פותחים אחד ימינה ואחד שמאלה ואז טסים מקביל - מלמעלה זה נראה כמו פולניה שפותחת רגליים, ע"פ חיל האוויר - הזוי אבל זה מקור השם). אבל אני רוצה לגעת בעצם באיך מבצעים פולניה כי אף אחד בעולם וראיתי המון שעושים פולניה בהקלטות וכו - אף אחד לא ביצע משהו מקצועי כמו במציאות ואני יסביר פה למה.

כדי לעשות פולניה טוב - אתה צריך להבין מה זה פולניה.
פולניה מבוסס על יירוט בודדים... כשאתה מטוס מול מטוס ואתה עושה יירוט מסוים, ופתאום מצטרף אליך עוד מטוס שעושה אותו דבר על מטרה שלו במקביל - זה יוצר פולניה.

פולניה ברעיון הגדול שלה זה שני יירוטים בודדים שמתחרשים במקביל.
בזה אני משאיר לכם את הדימיון לרוץ קדימה - ולחפש בכלל באחד על אחד את היירוט שכשהוא קורה פעמיים הוא יוצר פולניה - ואז תוכלו להגיע לפולניה מקצועית. ולהרחיב משם לרביעייה על בסיס זה.
נושא החלפת המטרות לפני או אחרי חליפה - לא קיים בפולניה. מה שנוצר זה 2 מוקדים (קרבות אוויר צמודים) ואם מדובר בבנ"ז (בודד נגד זוג) אז מדובר במוקד אחד של 3 מטוסים שיש לו גם כן שם בחיל האויור- נקרא לו שם בדוי "השלישייה".

תעלו כאן רעיונות ואשמח לעזור לכם...אגב - אני מאמין שתביאו רעיונות טובים שאולי אני לא חשבתי עליהם ואולי גם חיל האוויר שלנו לא בהכרח חשב... או שבסימולאטור אצלנו זה עובד טוב יותר מהמציאות...

מבצעי אוויר קרקע
טוב כאן יש גם 500 עמודים בכתב זעיר - רק שכאן לא הכל רחוק מהמציאות.
ממה שראיתי בארץ ובחו"ל בסימולאטור - תקיפות האוויר קרקע הן לא רעות - בסוף הפצצה פוגעת, המטרה הושמדה ובסוף ההקלטה המטוסים בדתקים - סוף סיפור. HAPPY END.
עם החימוש החדיש בכלל אפשר לעלות פה רעיונות ודרכים והדימיון החופשי יכול להתפרע כמה שבא לו...

מה שכן אני רוצה - זה שוב - לסדר את הרעיון הכללי...
תחשבו שיש לכם ערמה של בגדים - שיצאה עכשיו מהכביסה. ככה נראה כל נושא הא"ק ממה שראיתי בסימולאטור בארץ ובחו"ל. מה צריך לעשות? צריך לקפל - צריך לבנות ארון שבכל מדף יהיה את הסוג בגדים - מדף לתחתונים מדף לחולצות ומדף למכנסיים...
אני מציע לעשות אותו דבר - לקחת את הערמה שקיימת היום - ולחלק אותה למדפים.

הקטגוריות הם :
- ישירה
- אל ראות
- קלע

קחו את כל התקיפות שנעלה כאן בדיון כולל מה שאתם מכירים כבר - ותחליטו האם בזמן הטלת הפצצות האף שלי נמצא על קו האופק (אל ראות), בנסיקה (קלע) או בצלילה (ישירה).

זה השלב הראשון להגיע למקצועיות, שוב - זה הרעיונות הכלליים.

מחכה להשתתפות של כולם בדיון, בלי יוצא מהכלל. ובהצלחה לכולם.
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס
uri_ba
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Sep 17, 2007

הודעהנשלח: 16:03 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

מייק, זה משתמש מספר כמה?

אם נדמה לכם שאני ציני/סרקסטי ו/או בעל חוש הומור מעוות - לא טעיתם!
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס אתר הבית של הטייס
sugar234
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 16:20 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

uri_ba, או שתגיב בצורה עניינית או שאל תגיב... זה דיון שמטרתו לעזור ולתרום לרמה בסימולאטור שממנו מרוויחים כולם.
אין לי בעיה שתפתח דיון חדש - שם תרשום עלי הכל - אבל לא כאן בבקשה.
חזור למעלה
uri_ba
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Sep 17, 2007

הודעהנשלח: 16:33 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ראשית, חשוב לי להדגיש, לכל מי שלא מכיר את ההיסטוריה "שלנו", אני מדבר מניסיוני האישי בהתנהלות הזו ולא מעודד אף אחד לאמץ את נקודת מבטי בנושא.

בכל מקרה, ירין, קראתי מספיק מהשטויות שלך לאורך השנים כדי שלא יהיה לי רצון, כוח, או חשק לנסות ולהתחיל דיון ענייני איתך.. כי אתה ככה"נ לא מבין את הקונספט של דיון ענייני...

בנוגע לפוסט הזה. יש לי הערה אחת.

אם נדמה לכם שאני ציני/סרקסטי ו/או בעל חוש הומור מעוות - לא טעיתם!
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס אתר הבית של הטייס
sugar234
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 16:37 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

uri_ba, חבל... זה יהיה דיון פורה - אנשים ישתפו פה מהניסיון שלהם וילמדו. חבל שלא תיקח חלק. מקווה שדעתך תשתנה בהמשך
חזור למעלה
Mike_69th
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 11/04/2005

הודעהנשלח: 18:01 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ועוד השליתי את עצמי שאחרי שלב ההזדהות, נראה לפחות שורה של התנצלות. איזה ציפיות גבוהות יש לי...
אני מציע שתתחיל משם כדי להתחיל להציל את כבודך. אחרי זה נדבר מקצועי. כמות מינימלית של טקסט יכולה לעשות את מה שדיון שלם לא יצליח להשיג.

מיכאל לוייב, צוות ניהול ראשי

69 הפטישים הוירטואלית הותיקה
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח דואר אלקטרוני לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
SoNiC306
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: 25/05/2005

הודעהנשלח: 18:52 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

Mike_69th כתב:
ועוד השליתי את עצמי שאחרי שלב ההזדהות, נראה לפחות שורה של התנצלות. איזה ציפיות גבוהות יש לי...
אני מציע שתתחיל משם כדי להתחיל להציל את כבודך. אחרי זה נדבר מקצועי. כמות מינימלית של טקסט יכולה לעשות את מה שדיון שלם לא יצליח להשיג.

מלים כדורבנות.

מיכאל גרובמן
צוות ניהול ראשי
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח דואר אלקטרוני לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
ViFF
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: 23/07/2005

הודעהנשלח: 18:56 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

וואי הפעם זה קרה כ 5 ימים אחרי ירח מלא... כנראה לוקח זמן שההשפעה תפוג...
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
Mike_69th
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 18:59 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תנו לו סיכוי.
אין נזק- אין בעיות.

חזור למעלה
sugar234
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 22:19 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אין לאף אחד כאן משהו לתרום לדיון שקשור בנושא ?
חזור למעלה
Mike_69th
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 22:25 ,30 דצמבר 2015, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לא עובד. כבר הסברתי לך בפרטי מה אתה צריך לעשות. בעצם גם כאן.
שוב ניסית ושוב טעית.
זה עדיין דבר מאוד פשוט: תתנצל.

עד אז- גם היוזר הזה הולך. חוץ מזה אני יודע מה עשית בה"פ האחרון (ועל זה אולי כדאי שתתנצל בנפרד).

חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   ההודעה נעולה. אינך יכול לכתוב תגובות או לערוך את ההודעה, אם אתה כתבת אותה    עמוד ראשי -> פאלקון 4.0 כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:   
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה

ניווט מהיר
דף הבית
פורומים
גלריית התמונות
גלריית הסרטונים