שאלה בנוגע למאזנות (אווירודינמיקה) - פורומים - פריפלייט 
שם משתמש:

סיסמא:

הירשם
באתר 358 גולשים:
357 אורחים ו-1 חברים!
   לחץ כאן על מנת להפוך את פריפלייט לעמוד הבית   לחץ כאן להוסיף את פריפלייט למועדפים   צפה והשתמש ב-RSS 2.0   טימספיק סימולטורים פריפלייט
עמוד הבית פורום סימולטורים גלריה הורדות סימולטורים מדריכים סימולטורים טייסות פעילות חנות קהילתית

פורום סימולטורים פריפלייט

פורום טייסות     לארכיון הפורום

חוקי הפורוםחוקי הפורום  חיפושחיפוש  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   התחברהתחבר

עמוד ראשי -> תעופה וביטחון -> שאלה בנוגע למאזנות (אווירודינמיקה)

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
deadawake
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Dec 02, 2012

הודעהנשלח: 21:36 ,2 דצמבר 2012, א'    כותרת הודעה: שאלה בנוגע למאזנות (אווירודינמיקה) תגובה עם ציטוט

שלום לכולם,
השאלה היא בנוגע למאזנות של מטוס.
ידוע כי האפקט המשני של מאזנות הינו סבסוב המטוס לחוץ הפנייה.
ההסבר שניתן לי בנוגע לתופעה הוא כזה-
ידוע כי לכל כנף קמורה-ישרה, הזרימה על הכנף בחלק הקמור מתנתקת לקראת סוף הפרופיל ובעצם נוצר מערבולת קצת לפני קצה כנף (שזה בעצם המאזנת).
לכן המאזנת העולה "תתנגש" בפחות חלקיקי אוויר (כיוון שהאוויר מגיע אלייה הוא זרם אוויר טרובולנטי ולא חלק) , על כן , יהיה לה פחות גרר לעומת המאזנת שיורדת, שהיא כביכול "מתנגשת" עם יותר חלקיקי אוויר שכן הזרם האוויר המגיע אלייה הוא חלק.
בוויקיפדיה רשום עוד משהו בנוגע לווקטורים- אני מצטט:
"הסבסוב הנגדי נגרם על ידי הכוחות החזיתיים או האחוריים המופעלים על קצות הכנפיים. על הכנף העולה נוצר וקטור עילוי עם נטייה אחורה שיוצר אלמנט של כוח אחורי ועל הכנף היורדת מופעל וקטור עילוי עם נטייה קדימה שיוצר אלמנט של כוח קדמי"

לא הבנתי את זה- אשמח להסבר יותר ברור מחייך.

עוד שאלה:
האם בפרופיל סימטרי לא נחוש בבעיה? שכן הגרר של המאזנת היורדת ושל המאזנת העולה הינו אותו גרר!

אם כך, תאורטית, לא צריך את המאזנות הדיפרנציאליות בשביל שיקטינו את אפקט הסבסוב (בפרופיל סימטרי..).

מצטער אם ההסבר היה קצת צולע ובשפה פשוטה מדיי- רציתי להבהיר.

נדב.
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס
RF
בוגר בית ספר לטיסה
בוגר בית ספר לטיסה

הצטרף בתאריך: Jun 13, 2006

הודעהנשלח: 23:22 ,2 דצמבר 2012, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני ממש לא מומחה אבל אני אנסה להסביר עם הידע המועט שלי.

המטרה שלך בשימוש במאזנות היא לסובב את המטוס סביב הציר שעובר דרך הגוף שלו. התפקיד של המאזנות הוא לגרום לשינוי שיגרום למטוס להסתובב (מומנט). את זה הם עושים ע"י שינוי פרופיל הכנף מה שמשנה את כח העילוי. בכנף אחת כח העילוי עולה ובשנייה יורד וכתוצאה מכך המטוס מסתובב על צירו.

על מנת להמחיש את התופעה, דמיין את המצב הבא:
יש לך מאזניים קלאסיות , שני מדפים שמחוברים בינהם. אם המשקל עליהם זהה אז הן מאוזנות (מכאן שמן), את זה נקביל למצב בו המטוס טס טיסה ישרה ואופקית.
אם נגיד תוריד 100 גרם ממדף שמאל ותוסיף אותם למדף ימין (תזיז סטיק ימינה), מדף ימין יירד ומדף שמאל יעלה עד אשר תחזיר את המצב לקדמותו (תמרכז את הסטיק). מה בעצם עשינו בתרגיל הזה? אם דרך הציר שמחבר את שני המדפים היה מוט שלא מחליק אז הוא היה מסתובב בדיוק כמו המטוס.

בקיצור, מטרת המאזנות (או כל הגאי אחר לצורך העניין) היא להוציא בצורה מבוקרת את המטוס מאיזון , ולהכניס אותו למצב חדש בו הוא סובב ולאחר מכן ע"י פעולה הפוכה להחזירו למצב המקורי.

בכוונה אני לא התייחסתי בפירוט לסיבות שבגללן האפקט הזה קורה בעיקר כי אני לא יודע לענות לך בפירוט (כרגע אני בשלבים של ללמוד מאיפה לומד כח עילוי בטכניון וזה עסק לא פשוט בכלל..).
מה שקורה זה שצורת הפרופיל משתנה מה שמשפיע על כח העילוי שבתורו משפיע על זווית ההתקפה (אני מקווה שלא בלבלתי אותך לגמריי עד שלב זה) וחוזר חלילה.
על מנת להמחיש את התופעה דמיין שאתה ברכב ומוציא את היד מהחלון. כולנו הרגשנו שהיד עולה אם אנו מטים אותה מעלה או מטה, באופן דומה אם תעשה צורות שונות עם ידך , תקבל אפקטים שונים.

מקווה שעזרתי לתת קצת אינטואיציה. מעבר לכך כדאי שתקרא באינטרנט, אם אתה רוצה , יש כאן מדריך לטייסים מתלמדים על דאון, אולי זה יעזור לך http://mgc.org.il/Portals/0/MediaResources/Repositories/Training/3axes.zip
נלקח ממועדון תעופה מגידו.

RifleFighter
רמי וייברמן

חזור למעלה
ViFF
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: 23/07/2005

הודעהנשלח: 2:33 ,3 דצמבר 2012, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

deadawake,

התשובה מאד פשוטה, וגם נובעת מהשאלה השניה שלך.

כתבת: "ידוע כי האפקט המשני של מאזנות הינו סבסוב המטוס לחוץ הפנייה"

אכן, האפקט הזה מכונה באנגלית Adverse Yaw.

הגרר אינו שווה בין המאזנת העולה לבין המאזנת היורדת. הוא גבוהה יותר במאזנת היורדת, וגורם למשיכה של הכנף שאמורה לעלות. מאזנת היורדת יוצרת CAMBER יותר עמוק לכנף, דהיינו יותר עילוי, דהיינו יותר גרר. אבל גרר מאד ספיציפי: induced drag , אותו גרר שנוצר כתוצאה מיצירת עילוי של הכנף.

התוצאה הסופית היא שבעוד הכנף עולה מופעל עליה יותר גרר במימד האופקי, והתוצאה הינה משיכה של חרטום המטוס בכיוון הנגדי של הסיבוב, עד שהמאזנות מתיישרות עם זרימת האוויר.

לכן טייסים מתחילים לומדים לעשות coordinated turns דהיינו נותנים קצת הגה כיוון לתוך הסיבוב בזמן הרמת הכנף כדי לשמור על המטוס בטיסה מתואמת בזמן כניסה לסיבוב.

מקווה שזה ענה על שאלתך...
אלון
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
Muli
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jan 06, 2008

הודעהנשלח: 7:37 ,3 דצמבר 2012, ב'    כותרת הודעה: Re: שאלה בנוגע למאזנות (אווירודינמיקה) תגובה עם ציטוט

deadawake כתב:
שלום לכולם,
השאלה היא בנוגע למאזנות של מטוס.
ידוע כי האפקט המשני של מאזנות הינו סבסוב המטוס לחוץ הפנייה.
ההסבר שניתן לי בנוגע לתופעה הוא כזה-
ידוע כי לכל כנף קמורה-ישרה, הזרימה על הכנף בחלק הקמור מתנתקת לקראת סוף הפרופיל ובעצם נוצר מערבולת קצת לפני קצה כנף (שזה בעצם המאזנת).
לכן המאזנת העולה "תתנגש" בפחות חלקיקי אוויר (כיוון שהאוויר מגיע אלייה הוא זרם אוויר טרובולנטי ולא חלק) , על כן , יהיה לה פחות גרר לעומת המאזנת שיורדת, שהיא כביכול "מתנגשת" עם יותר חלקיקי אוויר שכן הזרם האוויר המגיע אלייה הוא חלק.
בוויקיפדיה רשום עוד משהו בנוגע לווקטורים- אני מצטט:
"הסבסוב הנגדי נגרם על ידי הכוחות החזיתיים או האחוריים המופעלים על קצות הכנפיים. על הכנף העולה נוצר וקטור עילוי עם נטייה אחורה שיוצר אלמנט של כוח אחורי ועל הכנף היורדת מופעל וקטור עילוי עם נטייה קדימה שיוצר אלמנט של כוח קדמי"

לא הבנתי את זה- אשמח להסבר יותר ברור מחייך.

עוד שאלה:
האם בפרופיל סימטרי לא נחוש בבעיה? שכן הגרר של המאזנת היורדת ושל המאזנת העולה הינו אותו גרר!

אם כך, תאורטית, לא צריך את המאזנות הדיפרנציאליות בשביל שיקטינו את אפקט הסבסוב (בפרופיל סימטרי..).

מצטער אם ההסבר היה קצת צולע ובשפה פשוטה מדיי- רציתי להבהיר.

נדב.

סיפור תפקוד המאזנות באיזור המערבולתי הוא לא הסבר טוב, ואני לא משוכנע שנכון.
אני יעמוד על כתפי ענקים (רמי ואלון)..
אפשר להסביר באופן מאד פשוט את ההסבר שכתבת, ועניין הווקטורים(מוויקיפדיה) הוא לומר בשפה מסורבלת שבגלל שיש תוספת גרר מושרה(התנגדות) בכנף העולה אז נוצר סיבוב(מומנט סבסוב) של המטוס לכיוון הכנף עם ההתנגדות היותר גבוהה.

אם תבין שני מושגים: זווית התקפה וגרר מושרה, תבין את התופעה של "גרר מאזנות".

זווית התקפה היא הזווית בין מיתר הכנף לזרימה היחסית של האוויר בייחס למטוס(פחות או יותר כיוון ההתקדמות בפועל של המטוס באוויר)

סימנתי באדום את מיתר הכנף ובכחול את הזרימה היחסית.
מיתר הכנף הוא הקו הישר הקצר המחבר את קצה השפה הקדמית לקצה השפה האחורית של הכנף.
עכשיו דמיין שהשפה האחורית(שפת הזרימה) של הכנף יורדת-הורדנו מאזנת, מה יקרה למיתר הכנף(הקו המחבר שפה קדמית לשפה אחורית)? יקבל זווית גדולה יותר!
זווית גדולה יותר של מיתר הכנף ביחס לזרימה היחסית משמעותה זווית התקפה גדולה יותר! [לפי ההגדרה של זווית התקפה]
וההיפך אם נרים מאזנת-נקבל זווית התקפה קטנה יותר.
וצריך לזכור כמובן שהעילוי הוא פחות או יותר ביחס ישר לזווית ההתקפה (עד לזווית ההזדקרות).
בנוסף, כשהמאזנת למטה נוצר קימור(CAMBER) גדול יותר לפרופיל הכנף וגם זה מגביר את העילוי.

גרר מושרה נגרם בדיוק בגלל המערבולות שהזכרת. יותר מערבולות= יותר התנגדות אוויר.
אם נפשט מאד את הסיבה לגרר מושרה:
מאחר שעילוי הוא למעשה הפרש לחצים בין החלק התחתון והעליון של הכנף, אז ככל שהעילוי גבוה יותר הפרש הלחצים גבוה יותר בין החלק התחתון לעליון. ואוויר מהחלק התחתון "מנסה בכל דרך" לזרום מאיזור הלחץ הגבוה בתחתית הכנף אל אזור הלחץ היותר נמוך(חלק עליון). הוא עושה את זה בצירקולציה סביב מיתר הכנף, או אפילו ע"י זרימה לקצה הכנף ומשם כלפי מעלה(זו הסיבה שכנפוני קצה כנף משפרים את העילוי, כי הם מקטינים את הזרימה סביב קצה הכנף).., וזו הסיבה שגם בסימולטור בזווית התקפה גבוהה תראה את המערבולות שיוצאות מקצה הכנף, כי הזרימה לאורך הכנף אל קצה הכנף וכלפי מעלה היא בשיאה בעילוי הגבוה שנוצר מזווית ההתקפה(המערבולות מתעצמות לקראת זווית ההזדקרות מתוספת הזרימה המתנתקת)
המפגש של האוויר "המסודר" הזורם על פרופיל הכנף עם כל תנועת האוויר שמחפש דרך כלפי מעלה בכל הכיוונים יוצר מערבולות משמעותיות. המערבולות הללו יוצרות את מה שנקרא הגרר המושרה. ככל שהפרש הלחצים גדול יותר(עילוי גדול יותר) המערבולות שיווצרו יהיו גדולות ורבות יותר. לכן הגרר המושרה הוא ביחס ישר לעילוי(ולזווית ההתקפה).

לסיכום:
בכנף שבה המאזנת יורדת(כנף עולה), זווית ההתקפה גדלה, העילוי גדל, הפרש הלחצים בין משטחי הכנף עולה, הגרר המושרה גדל, יותר גרר=פחות מהירות.
וההיפך בכנף שבה המאזנת עולה(כנף יורדת).
וזה הסיפור-כנף עם יותר התנגדות(מושרית) מול כנף עם פחות התנגדות(מושרית) יוצרת סיבוב לכיוון הכנף היותר איטית. במקרה זה הכנף העולה.

ועכשיו אתה יכול להבין שפרופיל סימטרי מסיים את הסימטריות שלו בהורדה/העלאת מאזנת.
גרר מאזנת עולה הוא גרר שונה מגרר מאזנת יורדת בגלל השינוי בזווית ההתקפה וכתוצאה מכך בעילוי. זה נכון, בקרש, בפרופיל סימטרי, בפרופיל אופייני וכו'. מאזנות דיפרנציאליות שבהן ירידת המאזנת קטנה מעלייתה משפרות את המצב, אבל לא מבטלות את הפרש הגרר בין הכנפיים.

ההסבר להתנגדות מושרית מאד סכמטי ומפושט ולא מתיימר להיות מדעי..
התנגדות מושרית נקראת באנגלית induced drag או Lift-induced drag .

מולי
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> תעופה וביטחון כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:   
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה

ניווט מהיר
דף הבית
פורומים
גלריית התמונות
גלריית הסרטונים