חידה(נושאת פרסים) בנושא טיסת מכשירים - פורומים - פריפלייט 
שם משתמש:

סיסמא:

הירשם
באתר 674 גולשים:
673 אורחים ו-1 חברים!
   לחץ כאן על מנת להפוך את פריפלייט לעמוד הבית   לחץ כאן להוסיף את פריפלייט למועדפים   צפה והשתמש ב-RSS 2.0   טימספיק סימולטורים פריפלייט
עמוד הבית פורום סימולטורים גלריה הורדות סימולטורים מדריכים סימולטורים טייסות פעילות חנות קהילתית

פורום סימולטורים פריפלייט

פורום טייסות     לארכיון הפורום

חוקי הפורוםחוקי הפורום  חיפושחיפוש  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   התחברהתחבר

עמוד ראשי -> פלייט סימולטור -> חידה(נושאת פרסים) בנושא טיסת מכשירים

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
Muli
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jan 06, 2008

הודעהנשלח: 8:29 ,31 אוקטובר 2011, ב'    כותרת הודעה: חידה(נושאת פרסים) בנושא טיסת מכשירים תגובה עם ציטוט

אהלן
בזמן שאני מתכנן טיסה בבוננזה בחזרה הביתה(בעבר) מחופשת סקי, מאספן לסנטה-מוניקה ב-L.A(קרוב ל-700 מייל), בסקירת הדפיות ראיתי משהו לא שגרתי שיכול לעניין ולתרום כאן לחברי הפורום שטסים מכשירים או לכאלה שיטוסו.
העניין הוא בדפית הליך היציאה (DP-Departure Procedure) מאספן כיוון צפון מערב ל-LINDZ.
ולעניין, להל"נ תרשים הליך היציאה LINDZ7.LINDZ מהשדה של אספן(KASE)

יציאה לא שגרתית, מבוססת על קרן אחורית של לוקלייזר.
השאלה/החידה היא מה משמעות ההערה שסימנתי בצהוב, ולמה בכלל צריך אותה? (אם צריך)
אם אני יוצא בטייס אוטומטי, יש משהו נוסף שאני חייב להקפיד עליו בו? (רמז, קשור לשאלה למעלה..)
ולמה לצאת מאספן על קרן(אחורית) של לוקלייזר, ולא "סתם" כמקובל על רדיאל מ-VOR(כמו למשל ב-SIDs מנתב"ג)? אני רק אוסיף למי שלא מכיר: אספן היא עיירת נופש(עיירת סקי) שממוקמת בתוך עמק עמוק מוקף הרים, ונתיבי הכניסה והיציאה מוגדרים מאד ומאולצים טופוגרפית
לא אמורה להיות שאלה מסובכת מדי, אבל היא מחייבת הבנה בסיסית של עקרונות הלוקלייזר(רכיב הכיוון ב-ILS) ואת התנהגות מחוון הניווט(שעון VOR או HSI) ביחס אליו. ואת ההבדלים ביחס ל-VOR.

שאלת בונוס: איך אני בכלל יודע שזאת קרן אחורית של הלוקלייזר? (למה לא הקדמית?)
רמז, להשוות לקרן ה-ILS המצויירת בגישות ה-ILS לנתב"ג.

בהצלחה גאון

העונים נכונה(לפחות על 2 שאלות) או המשתדלים באופן יוצא דופן, יזכו בספר Instrument Flying (מסדרת Pilot`s Manuals של ASA)

מולי
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס
sharonbh
תורם/ת באתר
תורם/ת באתר

הצטרף בתאריך: Dec 19, 2007

הודעהנשלח: 0:54 ,1 נובמבר 2011, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

זה לא חוכמה אם אני אענה נכון? מגניב

חזור למעלה
bar_rodoy
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Aug 22, 2006

הודעהנשלח: 8:36 ,1 נובמבר 2011, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

הסימון בצהוב אומר לך שיציאה על הרדיאל הזה בBC הוא בתקפיד נורמלי, כי כשאתה מבצע BC המטוס מתבלבל בין ימין ושמאל. אם אתה נמצא מצד ימין, הוא מראה לך שאתה מצד שמאל. אם תבחר את הרדיאל ההופכי כמו בתמונה, "הבעיה" תיפתר.

איך יודעים שזאת BC? אם אני לא טועה הצד המקווקו של המשפך מייצג את צד ימין. ניתן לראות כאשר אתה טס על 300 OUT אז הקוו המקווקו נמצא בצד ימין.

למה לצאת על LOC? רמת הדיוק של הLOC גבוה משל הVOR. חוץ מזה, קליטת הVORים בסביבה יכולה להפגם מטופוגרפיה.

בנוגע לטייס האוטומטי, אין לי ממש מושג, אבל אני אנחש. לא להפעיל את מוד הAPP כי הוא לא יטפס. בגישת ILS, אם מוד APP מופעל בAP, המטוס ינמך. הדבר לא קורה הפוך, מה גם שבBC הקרן של הGS "נכנסת לאדמה", לכן המטוס יחשוב שהוא מתחת לקרן וינמיך, מה שאתה לא רוצה שיקרה.

אני אשמח להצטרף אליך לטיסות :-)

Bar Rodoy
British Airways Virtual
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
uri_ba
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Sep 17, 2007

הודעהנשלח: 9:40 ,1 נובמבר 2011, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

בר, זה LOC, אין שם משדר GS. לא ינמיך לשום מקום על כלום.

מה שצריך לשים לב זה להפעיל את הט"א על מוד LOC ולא על NAV.

אם נדמה לכם שאני ציני/סרקסטי ו/או בעל חוש הומור מעוות - לא טעיתם!
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס אתר הבית של הטייס
Muli
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 15:33 ,1 נובמבר 2011, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

bar_rodoy כתב:
הסימון בצהוב אומר לך שיציאה על הרדיאל הזה בBC הוא בתקפיד נורמלי, כי כשאתה מבצע BC המטוס מתבלבל בין ימין ושמאל. אם אתה נמצא מצד ימין, הוא מראה לך שאתה מצד שמאל. אם תבחר את הרדיאל ההופכי כמו בתמונה, "הבעיה" תיפתר.

איך יודעים שזאת BC? אם אני לא טועה הצד המקווקו של המשפך מייצג את צד ימין. ניתן לראות כאשר אתה טס על 300 OUT אז הקוו המקווקו נמצא בצד ימין.

למה לצאת על LOC? רמת הדיוק של הLOC גבוה משל הVOR. חוץ מזה, קליטת הVORים בסביבה יכולה להפגם מטופוגרפיה.

בנוגע לטייס האוטומטי, אין לי ממש מושג, אבל אני אנחש. לא להפעיל את מוד הAPP כי הוא לא יטפס. בגישת ILS, אם מוד APP מופעל בAP, המטוס ינמך. הדבר לא קורה הפוך, מה גם שבBC הקרן של הGS "נכנסת לאדמה", לכן המטוס יחשוב שהוא מתחת לקרן וינמיך, מה שאתה לא רוצה שיקרה.

אני אשמח להצטרף אליך לטיסות :-)

תשובה מצויינת. יפה, בר. רק לגבי ההערה בצהוב היא מחדדת פשוט עובדה קיימת שאם טסים על הקרן האחורית בכיוון החוצה(בכיוון הקדמי) מחוון הניווט מתפקד באופן רגיל לכן לא צריך לבצע BC בטייס האוטומטי או באופן ההטסה(זה יכול לבלבל העובדה שטסים על הקרן האחורית של ה-LOC). לגבי הטייס האוטומטי-זו הייתה סוג של שאלה טריקית ופשוטה, בד"כ מי שפחות שולט בחומר ממך, יראה Backcourse על המשפך של הלוקלייזר, מיד יחשוב כפתור BC בטייס האוטומטי, לכן תשובה לא נכונה היא כמובן לוודא לחיץ BC לחוץ, והנכונה היא לוודא שלא לחצנו לחצן BC ולדעתי זו מטרת ההערה שסימנתי בצהוב. שבעולם אידאלי לדעתי ההערה מיותרת(וכך גם הכיתוב Back Course על המשפך).

התרשים הוא מהספר שנתתי לך בעבר " Never get lost" של Wilhelm Thaller ספר יוצא דופן בבהירות וחדות הידע שהוא מעביר.

השאלה המרכזית שעולה מהחידה שנתתי היא מתי מחוון ניווט פועל ב"מוד Backcourse"(כ-מה שנקרא Non-Command Instrument)?
ומהמעט שקראתי הבנתי שהיא מבלבלת לא מעט טייסים(בייחוד במקרים "מעורבים" כמו כאן בחידה שזה לא פשוט גישת Backcourse בכיוון האחורי על הקרן האחורית).
העיקרון הוא די פשוט:
ללוקלייזר יש קרן קדמית(Front Beam) שמצויינת כמשפך שצידו הימני מוצלל(כשמסתכלים בכיוון המשפך), אני, אישית, זוכר את זה לפי העקרון שלהתחיל ברגל ימין זה הכיוון הטוב.
וגם קרן אחורית(Back Beam) שמצויינת כמשפך שצידו השמאלי מוצלל(כשמסתכלים בכיוון המשפך).
וניתן לטוס על כל אחת מהקרניים בכיוון המשפך(inbound) והחוצה מהמשפך(outbound).
הכיוון שבכיוון משפך הקרן הקדמית נקרא Front Course, ומן הסתם הכיוון שבכיוון משפך הקרן האחורית נקרא Back Course.
כל המלל הזה מוצג סכמטית בתרשים למעלה.
ללוקלייזר יש Front Course יחיד ו-Back Course יחיד. לא משנה על איזה קרן אתה טס.
תמיד ה-Front Course הוא כיוון הקרן הקדמית וה-Back Course הוא כיוון הקרן האחורית.
בתרשים:
הקרן הקדמית היא הקרן שמשמאל שפונה לכיוון 090 ולכן בלוקלייזר שבתרשים ה-Front Course הוא 090.
ובאותו אופן ה-Back course באותו לוקלייזר הוא 270.
אפשר לטוס על כל אחד מהקרניים או ב-Front Course או ב-Back Course (בכיוון הקדמי/האחורי). כמו שמייצגים 4 המטוסים הקטנים בתרשים A-D.
OK. אז מתי המחוון (נניח HSI) יעבוד ב-"מוד BC"? זאת השאלה הרי!
והתשובה: כאשר ה-OBS(החץ של ה-HSI) מכוון ל-Back Course ! זה הכל זה כל מה שצריך לדעת. אם מוצב בו הכיוון הקדמי(Front Course) הוא תמיד יתפקד נורמאלי(Command Instrument)
נבחן מה יש לנו באיזור הלוקלייזר שביציאה מאספן:

נסתכל בכיוון המשפך ונראה שההצללה היא בצד שמאל כלומר מצויירת הקרן האחורית(Back Beam) שכיוונה המשפך שלה הוא הכיוון האחורי(Back Course) וכבר אני מבין את כל הלוקלייזר הזה שיש לו כיוון קדמי ( Front Course) של 300 ומכאן כיוון אחורי(Back Course) של 120. לא משנה על איזו קרן אני יטוס, אם אציב ב-HSI את ה-CRS (או OBS) על הכיוון הקדמי-(300) ה-HSI יתנהג נורמאלית כלומר ע"י פנייה אל ה-CDI אני ימרכז אותו.
ברגע שמבינים את העיקרון הזה. כבר אין מקום לבלבול, או להערות מבהירות וכו'.
ביציאה מאספן על הקרן האחורית של ה-LOC אנחנו טסים ב-Front Course, והכל ברור!

רק להבהיר כשכתבתי שמחוון פועל ב-"מוד BC" הכוונה הייתה שהמחוון פועל הפוך מהרגיל כלומר פנייה אל ה-CDI תרחיק אותו מהמרכז(כדי למרכז CDI צריך לפנות הפוך ממנו או "למשוך אותו למרכז עם היוק").ההגדרה המקובלת למחוון כזה היא Non-Command Instrument

לכן:
Command-Instrument הוא מחוון שבו פנייה אל ה-CDI תמרכז את ה-CDI .
Non-Command Instrument הוא מחוון שבו פנייה אל ה-CDI תרחיק את ה-CDI מהמרכז ("מוד BC")

כשטסים טייס אוטומטי עם מחוון הניווט כ-Non-Command Instrument חייבים ללחוץ על לחיץ BC בפאנל הטייס האוטומטי.
HSI שמוצב בו ה-Front Course הוא Command Instrument!

ביציאה מאספן על הקרן האחורית של הלוקלייזר כשמוצב הכיוון הקדמי 300 ב-HSI ה-HSI מתפקד כ-Command Instrument ואת זה מציינת גם ההערה בדפית: "I-PKN back course outbound is normal sensing"
לפי המושגים שאני תיארתי היה צריך להיות כתוב" I-PKN Back Beam in Front Course is normal sensing"

sharonbh כתב:
זה לא חוכמה אם אני אענה נכון? מגניב

להיפך זאת חוכמה גדולה מאד. אני חושב שבר צדק. אתה תקבע אם אני צדקתי.. ואני ישמח גם אם תתקן או תכייל את מה שכתבתי או שבר כתב, כדי להשביח את הדיון.
אתה רוצה גם ספר? מחייך

בכל מקרה, בר ואורי, הספר בדרך אליכם בפרטי. ספר מהטובים שיש בתחום, שימושי גם למי ששולט בחומר מחייך

מולי
חזור למעלה
sharonbh
תורם/ת באתר
תורם/ת באתר

הצטרף בתאריך: Dec 19, 2007

הודעהנשלח: 17:42 ,1 נובמבר 2011, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אם אני לא טועה (כבר עברו כמה שנים מאז שעשיתי BC :-) ), היתרון של מחוון HSI הוא בכך שאין צורך בכפתור BC לט"א. הוא יודע ל"סנן" לבד את העובדה שעושים הנמכת BC. בכל שאר המחוונים צריך לזכור שכשעושים הנמכה כזו, באמת צריך להסתכל "הפוך" על המחט, כמו שהזכרתם לעיל, וכשנמצאים בתוך עננים עם חתחותים, זה לא טריוויאלי בכלל. אני זוכר כמה אני הזעתי UNDER THE HOOD בקורס מכשירים כל פעם שעשיתי את ה BC למסלול 25R בדייטונה ביץ' (וכמה הזיעו החניכים שלי והחניכים שאותן בחנתי) רק כדי לזכור את העקרון הזה.
מעבר לזה, "דואז פואה" לתשובות הנ"ל

חזור למעלה
Muli
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 18:42 ,1 נובמבר 2011, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

sharonbh כתב:
אם אני לא טועה (כבר עברו כמה שנים מאז שעשיתי BC :-) ), היתרון של מחוון HSI הוא בכך שאין צורך בכפתור BC לט"א. הוא יודע ל"סנן" לבד את העובדה שעושים הנמכת BC. בכל שאר המחוונים צריך לזכור שכשעושים הנמכה כזו, באמת צריך להסתכל "הפוך" על המחט, כמו שהזכרתם לעיל, וכשנמצאים בתוך עננים עם חתחותים, זה לא טריוויאלי בכלל. אני זוכר כמה אני הזעתי UNDER THE HOOD בקורס מכשירים כל פעם שעשיתי את ה BC למסלול 25R בדייטונה ביץ' (וכמה הזיעו החניכים שלי והחניכים שאותן בחנתי) רק כדי לזכור את העקרון הזה.
מעבר לזה, "דואז פואה" לתשובות הנ"ל

בדקתי עכשיו לגבי ה-HSI, ומה שמצאתי זה:
ביחס ל-ILS ה-HSI יתפקד תמיד "נורמאלי"(Command Instrument) אם החץ שבו(OBS) מצביע ל-Front Course .
המשמעות היא:
תמיד הצב את החץ ב-HSI לכיוון ה-Front Course של הלוקלייזר. גם כשאתה טס בכיוון ה-Back Course.
ואז אתה חוסך את עניין ה-BC בטייס האוטומטי.
למשל באינסברוק בגישת LOC DME East :

ה-Front Course הוא 254, בהליכה סביב אחרי פניית טיפה חוזרים אל ה-LOC ומטפסים בו ב-Back Course עד ל-DME 14 ומשם פונים אל ה-NDB.
במהלך הגישה החץ ב-HSI מוצב על 254(באופן טבעי-כיוון ה-LOC), אבל מה עושים ב-HSI בהליכה סביב לאחר סיום פניית הטיפה?(ב-NDB ה-Lctr)
במושגים שהצגתי, ב-missed approach טסים על הקרן הקדמית(Front Beam) של ה-Loc אבל בכיוון האחורי(Back Course).
אם נבצע את ה-missed approach כשהחץ ב-HSI נשאר מכוון ל-254(ה-Front Course) ה-HSI יתפקד נורמאלי. בעוד שאם נשנה את החץ כך שיצביע לכיוון הטיסה ב-missed approach(כיוון 074) שהוא כיוון ה-Back Course) נהייה חייבים להפעיל BC בטייס האוטומטי.

בשורה התחתונה: על לוקלייזר כשה-HSI מכוון "נכון"(חץ על Front Course) הוא יודע לתפקד נורמאלי גם ב-Back Course(מה שקראת "לסנן" לבד את עובדת ביצוע BC) ומייתר את השימוש ב-BC בטייס האוטומטי.

מולי
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> פלייט סימולטור כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:   
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה

ניווט מהיר
דף הבית
פורומים
גלריית התמונות
גלריית הסרטונים