כמה שאלות שעניינו אותי בנושא תעופה - פורומים - פריפלייט 
שם משתמש:

סיסמא:

הירשם
באתר 535 גולשים:
535 אורחים ו-0 חברים!
   לחץ כאן על מנת להפוך את פריפלייט לעמוד הבית   לחץ כאן להוסיף את פריפלייט למועדפים   צפה והשתמש ב-RSS 2.0   טימספיק סימולטורים פריפלייט
עמוד הבית פורום סימולטורים גלריה הורדות סימולטורים מדריכים סימולטורים טייסות פעילות חנות קהילתית

פורום סימולטורים פריפלייט

פורום טייסות     לארכיון הפורום

חוקי הפורוםחוקי הפורום  חיפושחיפוש  קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   התחברהתחבר

עמוד ראשי -> תעופה וביטחון -> כמה שאלות שעניינו אותי בנושא תעופה

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
YUVALG13
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: May 13, 2009

הודעהנשלח: 15:07 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: כמה שאלות שעניינו אותי בנושא תעופה תגובה עם ציטוט

1.צורת פנייה- מטוסי בוכנה פונים על ידיי כך שהם מורידים את אחת הכנפיים ומכניסים את הרגל תוך כדי משיכה. למה זה לא פועל ככה עם המטוסים המודרניים יותר (הקרביים)

2.פניות בG גבוהה- רוב האנשים לא מבינים את העוצמה של G גבוהה מ2-3 וזאת ממש עוצמה אדירה אז איך זה יכול להיות שטייסי קרב מצליחים להחזיק ולתפקד בקרב אוויר מספר דקות שרוב הזמן הם במצב של יותר מ7 G ? או שזה ככה רק בסימולטורים ?

3.מבחינה סטטיסטית, מה הסיכוי שלי להיות טייס אם אני אנסה? כלומר כמה אנשים מתוך אלה שמנסים הופכים להיות טייסים?
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח דואר אלקטרוני לטייס
Iaf_Assaf
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: Sep 02, 2006

הודעהנשלח: 16:08 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני יתחיל מהסוף להתחלה

3.סיכוי הוא כל מיקרה לגופו - רק אחוז קטן מסיים את קורס הטייס בהצלחה לאחר והוא אחד מהקורסים היוקרתיים והקשים בצבא

2.פניות הG הללו לא קוראות רק בסימולטורים
בטיסה קרבים יש דבר שניקרא G סוט
או בשמו העברי חליפת לחץ
דבר המתנפח בחלקים מסויימים בגוף ובעצם יוצר לחץ על שאר חלקי הגוף דבר המנוע מהדם לעלות לראש
כמו כן יש לבצע עבודת שרירים שאותה מבצעים הטייסים במהלך הפניה

1.לפי דעתי הכנסת הרגל היא לצורך שמירת על איזור הפניה למה ברגע שאתה מושך את הסטיק כשאחת הכנפיים למטה נוצר כמו מין 8 כזה שהעף עושה (עולה ויורד)

IAF Bell205
IAF Anafa
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס
FreeFlight
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Sep 24, 2008

הודעהנשלח: 16:13 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עם המטוסים הקרביים זה לא פועל ככה מכיוון שיש להם מה שנקרא יציבות סטטית שלילית.
במטוסים אזרחיים יש יציבות סטטית חיובית, שאחרי הפרעה הם יחזרו למצב הרגיל, וככל שתחזיק את המטוס על הצד הוא גם ינסה תוך כדי לחזור למצב הרגיל וכך הוא פונה.

יציבות סטטית חיובית יכולה לפגוע ביכולת התמרון של המטוס, לכן בקרביים יש יציבות סטטית שלילית.
ביציבות סטטית שלילית הוא לא יפנה, והמערכת טוס-על-חוט (Fly-by-Wire) שומרת על יציבות המטוס, לכן צריך למשוך את הסטיק כדי שיפנה.

זה לא רק ככה בסימולטורים והטייסים מחזיקים במצב של 7-9G, אחרת הם גם לא היו בסימולטורים.
לטייסים יש אמצעים כדי לשרוד פנייה של כמה שניות, יש חליפת G שבזמן פנייה בכח G גבוה הוא לוחץ על הגוף ומונע מהדם לרדת לרגליים, יש שיטות של כיווצי שרירים ונשימות שעוזרות, וכושר ויכולת סיבולת בכללי.

בנוסף בזמן קרב אוויר לא כל פנייה היא פנייה של 7G, אלו פניות נדירות יותר שקורות רק כשהמטוס נמצא בשיא המהירות שלו, שנאבדת לאט לאט ככל שנמשך הקרב (שבעצמו לא ממש נמשך הרבה זמן), רוב הפניות בקרב אוויר הם בין 3-6G, שזה עדיין המון. גם כן הטייסים חושבים על כל פנייה אם היא שווה את הסיכון הזה. (לא ממש חושבים האמת, זה הכל צריך להחליט בשבריר שנייה, זה יותר מעין אינסטינקט).

הסיכוי שלך להיות טייס? תלוי איזה.
טייס קרב בחיל האוויר זה לא סיכוי גבוה, ומאוד נמוך. קודם צריך להתקבל לקורס טיס, ואז לעבור את הקורס טיס עצמו שאתה יכול להיות מודח ממנו בכל שלב, עד כיום-יומיים לפני הסיום.
אם תלך פעם למסדר כנפיים אתה תראה כ300 פרחי טייס שבדיוק מתחילים את הקורס וכ30-40 טייסים שעברו את הקורס.

הסיכוי להיות טייס בעל רשיון פרטי ישראלי הוא גבוה, אפשר להוציא רשיון מגיל 17 ומומלץ ממתחת ל31, רק שזה עולה איזה 60000 שקל בישראל, אז תתחיל לחסוך. קורץ

כדי להיות טייס באל-על הסיכוי הוא מאוד נמוך, כי הם יותר נוטים לקבל טייסים קרביים שפרשו, עד כמה שאני יודע. אבל אם אתה מוכן לזה, אתה יכול להיות טייס בחברת תעופה בחו"ל (ארה"ב או משהו) אבל אתה תצטרך גם לגור שם ולעזוב את הארץ.

ו...זהו. מחייך
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
yuvalber9
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Aug 14, 2009

הודעהנשלח: 16:13 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ענו לך יפה על 2 השאלות ראשונות,בכל מקרה יש לך סיכוי וזה תלוי בך,זה נכון שלא הרבה עוברים את הקורס אבל גם לא הרבה תמיד ניגשים אליו.יש לך סיכויי כמו שיש לכולם..מבחינת אחוזים אין לי שמץ..
חזור למעלה
Iaf_Assaf
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: Sep 02, 2006

הודעהנשלח: 16:18 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

פריפלייט תשובה מצויינת מחייך נהנתי לקרוא אותה

רק יש לי שאלה אליך

מדוע לא מומלץ לבצע קורס טיס פרטי מעל 31?

IAF Bell205
IAF Anafa
חזור למעלה
YUVALG13
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 16:33 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תודה על התשובות.
לא הבנתי מה הכוונה ביציבות סטטית חיובית ושלילית. מה זה אומר ?
חזור למעלה
Mike_69th
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 11/04/2005

הודעהנשלח: 17:22 ,20 ינואר 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

FreeFlight כתב:

ביציבות סטטית שלילית הוא לא יפנה, והמערכת טוס-על-חוט (Fly-by-Wire) שומרת על יציבות המטוס, לכן צריך למשוך את הסטיק כדי שיפנה.

אי אפשר להסביר ביעילות את עניין הפניה במטוס קרב בעזרת FBW! כשאתה מכניס את המערכת הזאת לתמונה אתה בעצם מדבר רק על הדורות האחרונים של מטוסי הקרב. ומה לגבי מטוסי קרב מהדורות שלפניהם?
אל תגיד לי שהדרך היחידה לפנות עם P-51 היא לגלגל 10 מעלות בלבד ולהשתמש בהגה הכיוון.

אני לא חושב שאתה טועה בהכרח , אבל רק טועה בניסוח.
היציבות הסטטית החיובית של מטוסי נוסעים (או בכלל מטוסים בעלי דיהדרל או מנוע פאקינג חלש צוחק ) גורמת לכך שפשוט קשה לגלגל אותם כמו שצריך בעזרת המאזנות (וגם הנוסעים לא יאהבו את הרעיון של גלגול טוב צוחק ). בכל מקרה, הפניה מושגת בעיקר בעזרת עילוי כלפי פנים הפניה (הרי הכנפיים כעת מוטות לכיוון פנים הפניה ותמיד ייצרו עילוי כלפי "מעלה"- אז כעת "מעלה" זה פנים הפניה), הגה הכיוון משמש אמנם לעזר, אבל הוא עוזר יותר בשביל למנוע סבסוב כלפי הקרקע בזמן הפניה.
כמו כן הגה הגובה מופנה כלפי מעלה כדי להביא את הכנפיים לזוית התקפה גבוהה יותר ועוזר כך לפניה.
הנה מה שיש לספר בן 45 שנים להגיד על זה:

במטוסי קרב אנחנו רואים בדרך כלל אנהדרל או כנפיים אופקיות לחלוטין- וכך המטוס לא ישאף להתנגד לגלגול- זה כמובן האפקט הרצוי במטוסים מהסוג הזה. למה זה ככה? כדי שנוכל לעשות מה שבא לנו איתו קורץ

YUVALG13 כתב:
תודה על התשובות.
לא הבנתי מה הכוונה ביציבות סטטית חיובית ושלילית. מה זה אומר ?

יציבות סטטית חיובית אומרת שהמטוס ישאף לחזור למצב אופקי וישר אם אתה מגלגל אותו, האפקט הזה בדרך כלל מושג על ידי משיכת הכנפיים למעלה.

יציבות סטטית שלילית אומרת שהמטוס ישאף להתגלגל גם אם לא תעשה כלום עם הסטיק. בשביל זה יש את מערכת הFBW שהזכרנו- היא שומרת שהמטוס לא יעשה שטויות כאלה בלי "שנגיד לו".

מיכאל לוייב, צוות ניהול ראשי

69 הפטישים הוירטואלית הותיקה
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח דואר אלקטרוני לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
lior_678
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jul 29, 2009

הודעהנשלח: 16:30 ,24 ינואר 2010, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

נתתם פה תשובות מעולות!
כל הכבוד לכם, מייק:
הספר הזה שלך או שמצאת תמונה בגוגל?(הוא ניראה מעניין ) קורץ

בוגר קורס CVFR מחזור 18, IFS
חזור למעלה
Mike_69th
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 11/04/2005

הודעהנשלח: 18:01 ,24 ינואר 2010, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

הספר הזה שלי, אני לא זוכר מאיפה הוא בכלל, אבל זה כנראה מה שהכניס לי את השריטה כשהייתי עוד ילד.

מה שמגניב זה שגם באינטרנט עוד אפשר למצוא אותו צוחק
המחיר מצחיק. הספר הזה שווה הרבה יותר מ35 שקלים מבחינת התוכן שלו, שרלוונטי בהחלט גם להיום ולעתיד הקרוב.
http://www.obook.co.il/prodtxt.asp?id=103464&perur=

מיכאל לוייב, צוות ניהול ראשי

69 הפטישים הוירטואלית הותיקה
חזור למעלה
טיסה לפרופיל הטייס שלח הודעה פרטית לטייס שלח דואר אלקטרוני לטייס שלח הודעה במסנג'ר לטייס
lior_678
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jul 29, 2009

הודעהנשלח: 11:33 ,25 ינואר 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

חח תודה לך, אולי אני יקנה שמח מאד

בוגר קורס CVFR מחזור 18, IFS
חזור למעלה
nadavhury
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Mar 17, 2008

הודעהנשלח: 13:58 ,28 ינואר 2010, ה'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

בנוגע לטייסים באלעל,
ישנם טייסים אזרחיים באלעל גם היום,
ישנם טייסי קרב שלא מתקבלים לאלעל, זה לא גורף ונכון לכולם שכל הטייסים הופכים להיות
טייסים באלעל או בכלל חברות תעופה כאלה ואחרות.

מי שיתקדם ויכנס לתחום הטיס האזרחי יגלה הרבה דברים מעניינים,
הרבה מקומות שאפשר ללמוד בהם חו"ל או בארץ,
הרבה נישות, ומקומות עבודה בין היתר...

המיתוס שבאלעל יש רק טייסים מחיל האויר שבור.
חזור למעלה
Muli
טיסות סדירות

הצטרף בתאריך: Jan 06, 2008

הודעהנשלח: 17:59 ,28 ינואר 2010, ה'    כותרת הודעה: Re: כמה שאלות שעניינו אותי בנושא תעופה תגובה עם ציטוט

YUVALG13 כתב:
1.צורת פנייה- מטוסי בוכנה פונים על ידיי כך שהם מורידים את אחת הכנפיים ומכניסים את הרגל תוך כדי משיכה. למה זה לא פועל ככה עם המטוסים המודרניים יותר (הקרביים)

2.פניות בG גבוהה- רוב האנשים לא מבינים את העוצמה של G גבוהה מ2-3 וזאת ממש עוצמה אדירה אז איך זה יכול להיות שטייסי קרב מצליחים להחזיק ולתפקד בקרב אוויר מספר דקות שרוב הזמן הם במצב של יותר מ7 G ? או שזה ככה רק בסימולטורים ?

3.מבחינה סטטיסטית, מה הסיכוי שלי להיות טייס אם אני אנסה? כלומר כמה אנשים מתוך אלה שמנסים הופכים להיות טייסים?

לגבי שאלה 1: (לא הבנתי בדיוק מה לא פועל ככה, ואני מניח שהכוונה היא להכנסת הרגל, כי הטיית כנפיים ומשיכה ברור שיש בכל מקרה)
צריך קודם כל להבין למה צריך בכלל להכניס רגל: מכניסים רגל כדי להפעיל הגה כיוון לתקן השפעה מנוגדת של המאזנות(מאזנת יורדת יוצרת יותר התנגדות אוויר מאשר מאזנת עולה-לכן בהפעלת מאזנות ייוצר אפקט של סיבוב לכיוון המאזנת היורדת(כנף עולה): וזה לכיוון הפוך מכיוון ההטייה ויוצר החלקה החוצה של המטוס מקו הפנייה ועוד אפקטים לא רצויים ולא תורמים ליעילות הטיסה), לתופעה הזאת קוראים בעברית גרר מאזנות ובאנגלית Adverse Yaw (סיבסוב מנוגד). העניין הזה מוסבר יותר בעמ' 70 בספרון שמייק הביא למעלה, תחת סעיף תופעה אווירודינמית מוזרה.
גרר המאזנות גבוה יותר יחסית במהירות נמוכה וזוית התקפה גבוהה וכשמהלך המאזנות גדול. והוא קטן עד כדי זניח ככל שהמהירות גדלה וזוויות ההתקפה בטיסה קטנות וכשמהלך המאזנות(טווח התנועה מעלה מטה) קטן.
במטוסי סילון מהירים ובפרט במטוסי קרב מודרניים(גם אם נתעלם ממערכות בקרת טיסה) מהירות הטיסה גבוהה יחסית ובהתאם גם קטנה זווית ההתקפה בטיסה, משטחי המאזנות קטנים יחסית והמהלך שלהם קצר. ולכן השפעת גרר המאזנות היא קטנה עד זניחה ואין כמעט צורך בתיקון עם הרגל במהלך הפנייה, אבל בפניות איטיות ב-G גבוה ובזויות התקפה גבוהות וגבוליות משתמשים בהגה הכיוון גם במטוסי קרב(אם לא היה צריך הגה כיוון בכלל-לא היו מתקינים אותו, חבל על המנגנון והמשקל)
משיכה של הסטיק בפניה קיימת תמיד גם במטוסי קרב עם מנוע בוכנה וגם מנוע סילון, גם קלאסיים וגם מודרניים.

דרך אגב באחד הספרים של יפתח ספקטור(טייס קרב מהולל) מתואר מצב של עבודה עדינה עם הרגליים בזמן תמרון מספריים עם מטוס יריב(תמרון פניות בזווית התקפה גבוהה מאד וגבולית במהירות נמוכה על המגבלות)-אז גם במטוסי קרב(פנטום לצורך העניין, מודרני במידה מספקת) משתמשים בהגה הכיוון בפניות שדורשות את זה. במטוסים עם FBW מחשב בקרת הטיסה דואג לכל והטייס פטור מתיקון התופעה.

דרך אגב לא כל מטוסי הקרב מנוהגים ב"טוס-על-חוט", ובהם חייבת להיות יציבות סטטית חיובית גם אם מאד קטנה כי מטוס עם יציבות שלילית בלתי ניתן להטסה ביד אנוש.
(לעניות דעתי F-15 הוא דוגמה אחת מיני רבות למטוס קרב מודרני יחסית בלי FBW לפחות במקור).

לגבי שאלה 2:
בנוסף לתשובות שניתנו למעלה, יש גם אלמנט של אימון והרגלת הגוף למצבים הפיזיולוגיים של G גבוה. טייסים ותיקים ומנוסים יותר בד"כ מתמודדים טוב יותר עם התופעה.

לגבי שאלה 3:
תעשה את החשבון וההערכה בהתייחס לעובדה שמסיימים בערך 55 טייסים במחזור קורס טייס. תעריך כמה אנשים מנסים להיכנס למסלול ותגיע לסיכוי המבוקש.
(נניח שאתה אופטימי-1,000 מועמדים מנסים להיות טייסים=> יש לך סיכוי של משהו כמו 5%, ואם 5,000=> יש לך סיכוי של בערך אחוז אחד), אלא סדרי הגודל.

מולי
חזור למעלה
YUVALG13
טיסות סדירות

הודעהנשלח: 21:27 ,28 ינואר 2010, ה'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תודה רבה כל התשובות צוחק
אתם פה באמת יודעים לענות לעניין .
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> תעופה וביטחון כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:   
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה

ניווט מהיר
דף הבית
פורומים
גלריית התמונות
גלריית הסרטונים